9 Temmuz 2012 Pazartesi

etkili masal anlatma teknikleri

Masal anlatırken ve okurken nelere dikkat edilmeli? * Anne ve babaya düşen en önemli görev masalı sabırla okumak ya da anlatmaktır. Çocuğunuz aynı masalı beş kere istediyse beş kere okumak zorundasınız.
Bazen sıkıcı olabiliyor gerçekten aynısını istediklerinde:/
* Şiddet içeren kitapları asla okumayın.
Oğlum  kendisi hemen söylüyor bunu okumayalım korkunç diye.Ama ters köşe olunabilir bazen korktuklarının üstüne gidip iyice merak  ederek yine ona dönebilirler.İnce çizgi:/* Kitaptaki resimler üzerine konuşun; ama ilk önce çocuğunuzun fikrini alın.

* Mimiklerinizi canlı tutun. Bir tiyatro sanatçısı gibi davranmanız gerekmiyor elbette; ama en azından el kol hareketleriyle canlılık kazandırabilirsiniz.
Palyaçoluk gibi mesela:)
* Masalı hergün okumayı alışkanlık haline getirin.

* Masalı, kapıyı açmak, yemeğin altını kapatmak için kestiğinizde ve sayfayı çevirirken çocuğunuzu “Ay! Bakalım neler olmuş?” şeklinde cümleler kurarak meraklandırın.

* Masalı çocuğunuz oyun oynamaktan yorulduğu zamanlarda okumak daha iyi netice verir.

* Çocuğunuzun okuduğunuz masal üzerinde düşünmesini sağlayın. Sorularınıza cevap verirken ne demek istediğini tam olarak anlatamıyorsa bile sakın “ne dediğini hiç anlamadım” gibi bir cümle kurmayın. Başınızla onu onaylayın ve masalın ana fikrini anlatın.

* Çocuğunuzun bir kitabı okumasını istiyorsanız, kesinlikle emretmeyin. “Şöyle bir kitap okudum. Çok güzeldi. Senin de okumanı isterdim.” deyip kitabı çocuğunuzun odasına bırakın ve çıkın. Emin olun ki çocuğunuz o kitabı okuyacaktır.

* Kitap okuma saatlerini kendiniz için de bir zevk haline getirin. Yerlere minderler koyun, meyve tabakları hazırlayın ve çocuklarla aynı hizada oturmaya dikkat edin.

* Masal kahramanını tarif ederken “aynı senin gibi” ya da “teyzene çok benziyor” gibi cümleler kullanırsanız çocuğunuzun hayal gücünü sınırlamış olursunuz.

* Bütün enerjinizle orada olun. Çocuklar sizin masalı sıkılarak anlattığınızı anında fark ederler. Çocuğunuz uyumak üzereyse yumuşak, hareketliyse canlı bir ses tonu kullanın. Kelimeleri ne çok yayın ne de çok hızlı okuyun. Çocuğunuzun algılama düzeyini kontrol ediniz.


Herkes çocuğunun sevdiğini bilir.Masallarınıza serpiştiriverin,benimgibi uydurun.Bugün mesela tontiş tavşan'ın masalını anlatıyorum 5.serüvenine geldik.Enson sirkteydi.Herbirinde bir kavram işliyorum anlatırken.Bu seferki elindekini azımsamaktı mesela..

2 yorum :

 1. 'öğretmen anne' yorumu görünce,hem anne hem öğretmen,ondan öğreneceğim çok şey olacaktır dedim :)
  gerçekten herkesten farklı ve gerekli bilgiler var blogta,teşekkür ederim.
  annemiyim hayır ama yeni evliyim,umarım ileride gerekli olacak...sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim gerçekten çok mutlu ettiniz beni.Umarım bilgiler işinize yarar.sevgilerimle

   Sil

yorumlarınız benim için çok değerli.