2 Temmuz 2012 Pazartesi

Dersler ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilköğretim öğrencilerinin sabah 05.40’da derse başlayacağına yönelik haberlerin doğru olmadığını söyledi.
Gazetecilerin ders saatlerinin 36 saate çıkarılacağı yönündeki haberleri hatırlatması üzerine Bakan Dinçer, özellikle ilkokulda yaklaşık haftada 9 saate yakın serbest zaman ve fiziksel etkinlikler yer aldığını söyledi.
Türk eğitim sisteminde 720 saatten başlayan ve 8 yıl boyunca devam eden eğitim sisteminin sona erdiğini ifade eden Dinçer, “1. Sınıfta çok daha az dersimiz var ve giderek eğitim yılı uzadıkça ders sayısının da arttığı bir programa sahibiz. İkincisi ise 1. Sınıfta hem programımız hafiflemiş vaziyette hem de müfredatımız da hafifleyecek. Dolayısıyla her gün çocuklarımız için 2 saat oyun ve fiziksel etkinlikler, serbest etkinlikler olmak üzere iki farklı uygulamamız olacak. O açıdan bakıldığında çocuklarımız için, hele hele ilkokulda çok daha yoğun bir program değil, daha rahatlamış bir program olacak. Ama ortaokul ve lisede ise giderek ağırlaşan bir programımız olacak.” dedi.
Aralarında AB ülkeleri, Kuzey Amerika ülkeleri ve OECD ülkelerinden oluşan 43 ülke ile kıyaslama yaptıklarını belirten Bakan Dinçer, eğitimde başarılı olan bütün ülkelerin yapılarını incelediklerini aktardı. Yaptıkları tespitte 8 yıllık eğitim içinde yaklaşık olarak 674 saat daha eksik ders verildiğinin ortaya çıktığını dile getiren Bakan Dinçer, küresel düzeyde çocukların ihtiyaç duyduğu eğitimi verebilmek için 8 yıllık süre içinde ders saatlerinin artırılması gerekliliğinin ortaya çıktığını bildirdi.
Basın mensuplarının, öğrencilerin sabahın erken saatlerinde okula gitmek zorunda kalacağı yönündeki tartışmaları hatırlatarak “Saat kaçta sabah okula gidecek çocuklar?” şeklindeki sorusu üzerine Bakan Dinçer, mevcut eğitime başlama saatlerinin değişmeyeceğini bildirdi.
Gazetecilerin “Sabahcı-öğlenci uygulaması yeniden mi gelecek?” sorusuna Bakan Dinçer, uygulamanın zaten Türkiye’nin önemli bir kısmında devam ettiği cevabını verdi.
Etüt okullarının kapatıldığı yönünde medyada çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine Milli Eğitim Bakanı Dinçer, etüt okullarının kapatılmayacağını söyledi. Etüt ve beslenme okullarının yapısı itibariyle anne ve babaları çalışan çocuklardan ancak kurayla alınabilen bir eğitim yapısına sahip olduğunu dile getiren Bakan Dinçer, uygulamayı belirli bir sınıfa ayrılmış imtiyaz olarak gördüğünü ve doğru bulmadığını aktardı. Dinçer şöyle konuştu: “Çok açık bir şekilde bu kadar çok dersliğe, yeni yapılanmaya ihtiyacımız olduğu dönemde seçkinci bir yapının ve imtiyaz sunacak bir yaklaşım tarzının doğru olmadığı kanaatindeyim.”
Etüt ve beslenme okullarına mevcut sistemle kayıt yaptıran öğrencilerin aynı şartlarda eğitimini tamamlayacağını açıklayan Bakan Dinçer, artık bu okulların ilköğretim yada ilkokul olarak tanımlandığını kaydetti.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

yorumlarınız benim için çok değerli.