24 Haziran 2012 Pazar

3-5 yaşlarındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandırmak için ne yapılabilir

3-5 yaşlarındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandırmak için


Beynin yaşamın ilk 5 yılında çok hızlı geliştiği ve bu sürenin çocuğun aç beynini beslemek için en uygun zaman olduğunu unutmayın. 3 ila 5 yaşındaki çocuğunuzun zeka gelişimini hızlandirmak için yapabilecekleriniz şunlardır:
 1. · Çocuğunuza okuyun ve onun sayfadaki harf ve kelimeleri öğrenme isteğine karşılık verin.
 2. · Günlük aktivitelri yaparken konuşun, yaptıklarınızı anlatın. Konuşmanızda sayılar, şekiller ve renklerden söz edin.
 3. · Oyuncak seçimini akıllıca yapın. Bir çocuğun ilgisini uzun süre devam ettiren oyuncaklar çok azdır. Çok sayıda kullanımı olan, çocuğun hayal gücünü ve yaratacılığını çalıştıran oyuncaklar seçin. Evinizde oynaması için eşyalar bulun ve çocuğun bunlardan yeni kullanım şekilleri yaratmasına fırsat verin.
 4. · Masayı kurmak, tabakları yıkamak ve kurulamak, çamaşırları toplamak, çöpü taşımak ve toz almak gibi ev işlerini yapmasını öğretin. Bu aktiviteler çocuğun yeni kelimeler öğrenmesine, direktifleri dinlemeyi ve uygulamayı, sayı saymayı ve gruplara ayırmayı öğrenmesine yardımcı olur.
 5. · Küp, şekil yapıcı malzemeler (hamur gibi) verin; büyüklük, renk ve şekil kavramlarını öğretin.
 6. · Çocuğunuzla birlikte keşfetmeey gidin; bitkiler, ağaçlar, hayvanlar ve yerel coğrafya ile ilgili konuşun.
 7. · Çocuğunuzla birlikte müzik dinleyin.
 8. · Çocuğun matematik öğrenmesi için fırsatlar yaratın. Örneğin, küplerle oynamak derinlik, genişlik, uzunluk ve yükseklik kavramlarını öğretir; puanlı oyunlar (topu potaya atmak) saymayı gerektirir. Çocuğun en sevdiği oyuncakları saymasına yardım edin.
 9. · Boyalar kullanarak renklerin karıştığında neler oluştuğunu gösterin.
 10. · Çok çeşitli deneyimler için fırsatlar yaratın. Komşu yörelere yürüyüşe çıkın, otobüs veya tren yolculukları yapın, müze, kütüphane ve hayvanat bahçesi gibi yerleri gezin.
 11. · Çocuğunuza dramatizasyon için bebek, bebek giysileri, oyuncak evler, kuklalar verin. Çocuğun hayali sahnelerine katılın.
 12. · Giysi kumaşları, hayvanlar, sebze ve meyveler, mobilya gibi birbirine uyan objeleri tanımlayın. Magazin ve kataloglardan renkli resimleri kesin ve bunları gruplayarak bir kitap hazırlayın. Resimleri karıştırıp birbirine uydurun ve anlamsız resimler oluşturun (örneğin, üç tekerlekli bisiklete binen kedi), resime neyin yanlış olduğunu konuşun ve bunu düzeltmenin yollarını arayın.
 13. · Dört ayağı olan ne vardır? gibi sorular sorarak çocuğunuzun anlayış, düşünce ve gözlemleme becerilerinin belirginleşmesine yardımcı olun.
 14. · Basit oyunlar, yap-bozlar, bilgisayar oyunları, şarkı ve tekerlemelerle çocuğun oyuna katılımını sağlayın.
 15. · Hava durumunu tartışın. Örneğin, farklı şekillerdeki bulutlara bakarak yağmur yağıp yağmayacağını tahmin edin.
 16. · Yaşı, ev adresi, telefon numarası, boyu ve kilosu gibi çocuğunuzu ilgilendiren sayılar hakkında konuşun. Bunlar matematik kavramlarını öğrenmesine yardımcı olur. Konuşma sırasında, zaman kavramlarından (saat, gün, ay, yıl; genç, yaşlı; dün, bugün ve yarın gibi), uzunluk kavramlarından (santim, adım; uzun, kısa gibi) veya ağırlık kavramlarından (gram, kilogram; şişman, zayıf gibi) bahsedin. Sayılarla ilgli sorulara basit ve anlaşılır şekilde cevaplayın.
 17. Kendi bakımını öğretmek
 18. Çocuğunuz büyüdükçe, ona kendi sağlığı hakkında daha fazla sorumluluk verebilirsiniz. Çocuğunuz okul öncesi dönemdeyse, bu çabalarını hala izlemek zorundasınız. Bu yaştaki çocuklar kendi kendine giyinmeyi, tuvaleti kullanmayı ve dişlerini fırçalamayı öğrenmelidir. Sık sık ellerini yıkaması için (özellikle yemeklerden önce ve sonra ve tuvalettensonra) nazik hatırlatmalarda bulunun. El yıkama, özellikle yuvadaki çocuklar için çok önemlidir; çünkü mikroplar çocuklar arasında hızla yayılır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

yorumlarınız benim için çok değerli.